2017 Captains Trophy Plate

RND 1 RND 2 SEMI FINAL
26/03/17 08/04/17 29/04/17 13/05/17
 1 BYE Sheldon McNamara Malcolm Wood Malcolm Wood
(Winner)
 16 Sheldon McNamara
 
 8 Bob Goodley Malcolm Wood
 
 9 Malcolm Wood
 
 4 BYE Bill Jones Bill Jones
 
 13 Bill Jones
 
 5 BYE Craig Andrews
 
 12 Craig Andrews
 
 2 BYE Malcolm Bridge Malcolm Bridge Malcolm Bridge
(Runner-up)
 
 15 Malcolm Bridge
 
 7 BYE R Crook
 
 10 R Crook
 
 3 BYE Alan Eagle Alan Eagle
 
 14 Alan Eagle
 
 6 Terry Fraei Terry Blacktop
 
 11 Rick Hargreaves
 

 

 

SPARK PRO-AM 26TH JANUARY 2017

1st TEE                                          

7:15   Oliver Maxwell               Justin Morris              Dean Kingsbeer

7:23   Glenn Robinson             Nick Davey                  Steven Han                Lachie McDonald

7:31   Mark Brown                    The Goons

7:39   Jonti Philipson               Marilyn MacKenzie

7:47   Dean Sipson                    Petersens

 1st TEE                                          TEAM

10:31   Shaun Jones                   Bilda ACCESS

10:38   Sam An                            SPARK 1

10:46   Keiran Muir                    Andrew McKenzie

10:54   Hayden Beard                Team Therapy

11:04   Ben Campbell                 SPARK 2

11:12   Joonsang Chung             Greg Dalton

11:21   Ronnie Clark                   Terry Blacktop

11:28   Pieter Zwart                    Graham Howie

11:36   Nick Gillespie                  Peter Warren

11:44   Harry Bateman               Provincial

11:52   Wesley Jeon                     Paul Harris

12:01   Ray Jiang                           The Girls

12:08   Joel Macklin                     Kestral

12:16   Jared Pender                    SPARK 3

12:24   Daniel Graham                Matt Thomas

12:32   Brad Hayward                  Andrew Lawler

 9th TEE                                             TEAM

10:15   Jamie McIsaac                  McIsaac’s

10:23   Chris Treen                       Elan Fishing

10:31   Trevor Marshall               Guy Walmsley

10:39   James Perkinson             Scotty’s Meats

10:47   Daniel Pearce                   BNZ

10:55   Tae Koh                              Ant North Catering

11:03   Jonathan Wright              Central Group

11:11   Fraser Wilkin                    CCL

11:19   Troy Ropiha                       Broadway Villa

11:27   David Riordan                   Pakohe Lime

11:35   Sean Riordan                     Grocers

11:43   Tyler Hodge                       Malneek Plumbers

11:51   Steven Hayes                    Bevan Sweeney

11:59   Victor Janin                       Smokin Aces Girls

12:07   Doug Holloway                Ambassadors Caterers

12:15   Richard Lee                       P & K

12:23   Woonchui Na                    Nick Allen

2016 SHOOTOUT (after 23/10/16)

 POS NET NAME
 ELIMINATED
1 59 Andrew Gibson  12
2 61 Gary Patterson  Before 10
3 62 Derek Stephens  10
4 64 Ro Griffiths  16
5 65 Wayne Hunter  13
65 David Stevenson  Before 10
7 66 Mark Lucock  14
66 Bill Crook  17
66 Andrew Lawler  Before 10
66 Sheldon McNamara  Before 10
11 67 Graeme McIsaac  18 – Runner up
67 Paul Harris  11
67 Philip Eberlein  Before 10
67 Dean Shaef  Before 10
67 Trevor Petersen  15
16 68 Nathan Fenwick  Before 10
68 Colin Whibley-Smith  WINNER
68 Dayle Scrimshaw  Before 10
68 Alistair Boyne  Before 10
FAILED TO QUALIFY
68 Bill Jones
68 Chris Rendle
68 Tom Hindmarsh
68 Doug Clark
68 Patrick Pedlow
25 69 Terry Fraei
69 Malcolm Wood
69 Gary Cuttance
69 Bob Goodley
29 70 Peter Hudson
30 71 John Taylor
71 Guy Warmsley
32 73 Nick Morrison
33 74 Matt Thomas
34 75 Martin Napier
35 76 Bruce Ward
36 77 John Errington
37 82 Richard Thompson
38 85 Gary James

 

MBA GOLF ORDER of MERIT 2016 (Leaderboard Rd6)

MBA GOLF ORDER of MERIT 2016
Leaderboard After Round 6
Entrant Placing Competition Points Earned
    Today Previous Total to Date
Delboy 1 1525 4341.7 5866.7
Tora 2 750 4760 5510
Bill C 3 750 4509.51 5259.51
Ian S 4 2000 2927.85 4927.85
Dean S 5 100 4400 4500
Andrew L 6 900 3525 4425
Terry F 7 275 3866.66 4141.66
Sandra P 8 1000 2312.85 3312.85
Wayne H 9 275 3035 3310
Phil E 10 10 2910 2920
Doug F 11 600 2195 2795
Emily 12 525 2199.99 2724.99
Bill J 13 275 2435 2710
Rick H 14 275 2167.85 2442.85
Mal W 15 0 2066.66 2066.66
Rocky 16 525 1535 2060
Sheldon M 17 425 1620 2045
Colin W S 18 0 1934.51 1934.51
Mark L 19 0 1850 1850
Bob G 20 1525 110 1635
Terry B 21 0 1525 1525
Ro G 22 0 1325 1325
Andy G 23 0 1252.85 1252.85
Cathy T 24 10 1045 1055
Marie S 25 425 610 1035
Dayle S 26 150 746.18 896.18
Karen S 27 0 403.33 403.33

 

2016 MGC Men’s 72 Hole Open – Draw

PUKEMANU BAR & EATERY STROKE PLAY TOURNAMENT

Saturday 1st October & Sunday 2nd October. 72 & 36 Hole Tournament.

72 Holes Saturday.

 No. 1  No. 9
 8am  12.30pm  Dean Gray, Peter Spearman-Burn, Malcolm Gullery
 8.10am  12.40pm  Thomas Spearman-Burn, Caleb Kahui, Tom Hindmarsh
 8.20am  12.50pm  Dave Clarke, Paul Mclellan, Mike Edginton, Bill Crook
 No. 9  No. 1
 8am  12.30pm  John Warner, Nathan Astwood, Steven Lyall, Darin Hiroki
 8.10am  12.40pm  Colin Whibley-Smith, Craig Pursglove, Andrew Lawler, Grizz Kahui
 8.20am  12.50pm  Guy Walmsley, Alistair Boyne, Peter Schenck, Liam Annis
 No. 11
 8am  12.30pm  George Barralet, Jake Forty, Cameron Elers

36 Holes Saturday.

 No. 1  11.30am  Doug Clark, Bill Cathie, Derek Stephens, Mark Burn
 11.40am  Bob Goodley, Bill Jones, John Spry, Bob Tosswill
 11.50am  Robin Miller, Graham Archer, Terry Blacktop, Ro Griffiths
 12 noon  Wayne Hunter, Gordon Ritson, Dayle Scrimshaw, Russell Watson
 No. 9  11.30am  Bryan Park, Jack Stephens, Trevor Prescott, Malcolm Bridge
 11.40am  Lane Jiang, Kevin Kelly, Jaimes Wood, Neville Goldie
 11.50am  Falc Clouston, Graeme Kershaw, Vern Boyce, Paul Barrett
 12 noon  Sam Cranfield, Robert Kahui, Peter Stevens, John Welch
 No. 11  11.30am  John Warrington, Josh Kahui, George Kirk

 

2016 Vets Championship

 Seed  16/08/16  30/08/16  13/09/16  24/09/16
 1  B.Jones  B.Jones  B.Jones  B.Jones (Champ)
 16  BYE
 8  A.Blackett  A.Blackett
 9  M.Hattrick
 5  M.Trafford  M.Trafford  M.Trafford
 12  R.Lind
 13  M.Lawrence  A.Holmes
 4  A.Holmes
 3  JD.Smith  JD.Smith  JD.Smith  R.Hargraves
 14  BYE
 6  B.Jago  B.Jago
 11  G.Pale
 7  A.Yeates  A.Yeates  R.Hargraves
 10  M.Blackwell
 x  x  R.Hargraves
 x R.Hargraves

 

2016 Senior Club Championships

RD1 RD2 SEMI FINAL
 20/08/16  03/09/16  17/09/16  24/09/16
 Tom Hindmarsh  1. Tom Hindmarsh  Tom Hindmarsh  Tom Hindmarsh (Champ)
 BYE
 Doug Clark  8. Doug Clark
 Dean Shaef
 Bill Crook  5. Bill Crook  Bill Crook
 BYE
 BYE  4. Andrew Lawler
 Andrew Lawler
 Colin Whibley-Smith  3. Colin Whibley-Smith  Mark Lucock   Mark Lucock
 BYE
 Mark Lucock  6. Mark Lucock
 BYE
 Matt Thomas  7. Matt Thomas  Matt Thomas
 BYE
 BYE  2. Sheldon McNamara
 Sheldon McNamara

 

2016 Intermediate Club Championships

RD1 RD2 SEMI FINAL
 20/08/16  03/09/16  17/09/16  24/09/16
 Alistair Boyne  1. Alistair Boyne  Alistair Boyne   Guy Warmsley
 BYE
 John Taylor  8. John Taylor
 Shane Hartnell
 Allan Eagle  5. Allan Eagle  Guy Warmsley
 BYE
 BYE  4. Guy Warmsley
 Guy Warmsley
 Doug Ferguson  3. Doug Ferguson  Doug Ferguson   Ian Stewart (Champ)
 BYE
 Ro Griffiths  6. Peter Hudson
 Peter Hudson
 Ian Stewart  7. Ian Stewart  Ian Stewart
 Bruce Ward
 BYE  2. Sir William Southgate
 Sir William Southgate

 

2016 Junior Club Championships

RD 1 Semi Final
03/09/16 17/09/16 24/09/16
 1. Alan Heath  Alan Heath  Alan Heath (Champ)
 8. BYE
 5. Trevor Peterson
 4. Terry Blacktop
 3. James Elworthy  James Elworthy  James Elworthy
 6. BYE
 7. Nathan Fenwick  Nathan Fenwick
 2. Gary Cuttance

 

2016 Harry Kershaw 4Some’s

 1st Rnd  2nd Rnd  3rd Rnd  Final
 13.08.16  27.08.16  10.09.16
 Peter H/Terry F  John T/Ian S   John T/Ian S  John T/Ian S
 John T/Ian S
 Bill J/Terry B  Bill/Colin WS
 Bill/Colin WS
 Doug/Trevor  Andrew/Patrick    Shane/Tora
 Andrew/Patrick
 Shane/Tora  Shane/Tora
 Sheldon/Dean